BLOG

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Beceri Temelli Soru Bankası

Din Kültürü Derslerinde Öğrencilere Tavsiye Edilebilecek Bilgi Kaynakları - Web siteleriDin Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak birçoğumuz zaman zaman öğrencilerimiz tarafından yöneltilen “Hocam bu konuyu nereden araştırabilirim?” sorusuna muhatap olmuşuzdur. Bilgiye ulaşma noktasında adeta bir çöplüğe dönen internet ortamında öğrencilerimizin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin kapsamına giren konularda yönlendirebileceğimiz, ödev, araştırma veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin doğrudan veya dolaylı olarak kapsadığı konular ile ilgili nitelikli bilgi edinebilecekleri kaynaklar nelerdir? Günümüzde bilgiye ulaşmanın eskiye nazaran herkes için kolaylaştığı yadsınamaz bir gerçek kabul edilse de bilgiye ulaşma çabasının gerek çocukları yanlış yönlendiren reklamlarla, gerekse yanıltıcı bilgilerle aşırı derecede istismar edildiği de mutlaka akıldan çıkarılmaması gereken bir gerçektir. Meselenin bu yönü dikkate alındığında ise maalesef internet kullanımı konusunda yeterli bilince sahip olmayan çoğu öğrencimiz için sanal âlem cezbedici tuzaklarla dolu. 

Öğrencilerimizi gönül rahatlığı ile yönlendirebileceğimiz, dini içerik açısından herhangi bir sıkıntı barındırmayan, en önemlisi de onların anlayabileceği düzeyde bilgiler içeren ve içeriği gözden geçirilmiş başlıca internet sitelerini bu yazımızda derlemeye çalıştık. Başta Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi olmak üzere, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Kur’an-ı Kerim dersleri için öğrencilere verilen araştırma ödevleri veya diğer çalışmalar için doğru ve güvenilir bilgilerin edinebilecekleri başlıca web siteleri aşağıda sıralanmıştır. Öğrencilerimizi, öğrenme düzeylerine nitelikli katkı yapacağına inandığımız bu kaynaklardan haberdar etmek derslerimizin daha anlamlı hale gelmesi açısından yerinde olacaktır. Ancak bu kaynakları öğrencilere etkileyici bir tarzda tanıtmak adına vakit ayırarak ön inceleme yapılması yerinde olacaktır. Gerekli ön incelemeyi yaptıktan sonra uygun bir dersimizde elimizdeki teknolojik imkânları kullanarak öğrencilerde farkındalık oluşturulabilir veya kendi seçeceğimiz öğrencilere her birinin sınıf arkadaşlarına tanıtımını yaptırmak maksadıyla  araştırma görevi verilebilir. Bu araştırmanın sonunda elde edilen bilgi ve görseller ile sınıfta dikkat çekici bir pano hazırlanabileceği gibi slayt şeklinde öğrenciye araştırmasının sonuçlarını arkadaşlarına sunma fırsatı da verilebilir.

 

Sorularla İslamiyethttps://sorularlaislamiyet.com/

Zengin bir soru cevap arşivine sahip olan site, öğrencilerin İslâmi konulardaki soruları için önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Ayrıca sorular için yazılan cevapların Kur’an-ı Kerim’den ayetlerle ve Peygamberimizin hadisleri ile destekleniyor olması güvenilir bir kaynak olduğunu ispatlıyor. İman, İbadet, Ahlak ve Siyer gibi İslam’ın temel konularında anlaşılır bir üslupla cevaplanmış binlerce soru, öğrencilerin de rahatlıkla anlayabileceği bir üslupla cevaplanmıştır.

 

Sonpeygamber.info - http://www.sonpeygamber.info/

Peygamberimizin hayatı ve siyer konularında zengin bir içeriğe sahip olan sonpeygamber.info sürekli güncel tutulan nitelikli bir başvuru kaynağı olarak göze çarpmaktadır. Başta Peygamberimizin Hayatı dersi olmak üzere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin ilgili konuları için de bir başvuru kaynağı olarak nitelendirilebilir. Ayrıca Peygamberimizin Hayatı ile ilgili birçok konunun görseller, haritalar ve çeşitli infografiklerle somutlaştırılmış olması öğrenciler için anlaşılır bir kaynak olmasına katkı sağlıyor.

 

Son Peygamber Çocuk - http://www.sonpeygambercocuk.info/

Son Peygamber.info ekibi tarafından çocuklara özel içeriklerle dizayn edilen internet sitesi Peygamberimizin Hayatı ve sünneti öğrencilere eğlenceli bir üslupla sunulmaktadır. Öğrenmeyi kalıcı hale getirmeye katkı sağlayacak interaktif oyun, video, eğlenceli bilgi ve diğer multimedya araçları ile sunulan nitelikli içerik öğrenciler için oldukça nitelikli bir kaynak teşkil etmektedir.

 

Diyanet İslam Ansiklopedisi - https://islamansiklopedisi.org.tr/

İslam dini için dünya çapında temel bir başvuru kaynağı olarak kabul edilen Diyanet İslam Ansiklopedisi’nin online versiyonu olan bu site, İslami konuların tamamında hem Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri hem de öğrenciler için oldukça nitelikli bir kaynaktır. İlköğretim düzeyi öğrenciler için biraz ağır bir üsluba sahip olduğu unutulmamalıdır. Ansiklopedik sözlük şeklindeki kaynak, gelişmiş arama bölümü sayesinde İslami konularda aranılan her türlü kavrama ilişkin kapsamlı bilgiler sunmaktadır.

 

Diyanet Kuran Portalı - https://kuran.diyanet.gov.tr/

Kur’an-ı Kerim öğretimi ve Kur’an-ı Kerim ayetlerinin anlaşılması için önemli bir işlev gören Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an-ı Kerim Portalı öğrenciler için de nitelikli bir öğrenme portalıdır. Gelişmiş arama bölümü sayesinde Kur’an-ı Kerim’in içerdiği ayetlerin hem Arapça metinlerine hem sesli okunuşlarına, hem de doğru ve sade meallerine kolay kullanımlı olarak ulaşılabiliyor.

 

Diyanet Hadis Portalı - https://hadis.diyanet.gov.tr/

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından oluşturulan hadis portalı derslerimizin önemli bir kısmını teşkil eden hadisler konusunda güvenilir ve nitelikli bir bilgi kaynağı teşkil etmektedir. Hadis hakkında genel bilgilerin yer aldığı portalda Peygamberimizin hadislerine online olarak ulaşılabilen 6 ciltlik “Hadislerle İslam” adlı eser de mevcut. Ayrıca Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde de sürekli olarak üzerinde durduğumuz günlük hayata dokunan birçok hadisin hem yazılı yorumu hem de video ve diğer multimedya materyalleri yer almaktadır.

 

Diyanet Namaz Portalı - https://namaz.diyanet.gov.tr/

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından oluşturulan ve sürekli güncellenen Namaz portalı, dinimizin temel ibadetlerinden namaz ile ilgili ihtiyaç duyulabilecek her türlü bilgi, belge ve öğretimine yönelik çeşitli türlerde materyalin yer aldığı nitelikli bir kaynak. Ayrıca içeriğin önemli bir kısmının çocukların seviyesine uygun bir formatta sunulması, kolay kullanılabilir bir arayüze sahip olması sebebi ile öğrencilerimize gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğimiz nitelikli bir kaynak.

 

Son olarak yukarıda yer almayan ancak, diğer Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine ve bu dersi okuyan öğrencilere faydalı olacağını düşündüğünüz, öğrenciler için güvenilir bir kaynak teşkil eden web siteleri varsa aşağıya yorum olarak belirtilirse, bu yazının altına ekleyerek öğretmenlerimiz için bu konuda güzel bir arşiv oluşturmak adına listeyi sürekli güncelleyebiliriz.

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin içerik ve uygulamaya boyutuna yönelik, diğer branşdaşlarınıza faydalı olabileceğini düşündüğünüz deneyimleriniz bu tarzda yazılı olarak paylaşmak isterseniz buradan veya iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

GAE-İç Sayfalar

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası LGS Hazırlık

Yeni eklenen materyallerden zamanında haberdar olmak için Telegram Kanalımıza katılabilirsiniz. Kanala Katıl

Dinkulturu.org Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen ve öğrencilere herhangi bir menfaat amacı taşımadan materyal sunmayı amaçlayan bir platformdur. Sitemizde yer alan bütün dosyalar öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için özel olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Hiçbir dökümanın doğrudan veya dolaylı olarak ticari bir maksatla (herhangi bir web platform üzerine yükleyip sağına soluna reklam doldurmak da dahil) kullanılması yasaktır. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için tıklayınız.