BLOG

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Beceri Temelli Soru Bankası

illustration10

Sözkonusu öğrenciler olunca, onların ilgisini canlı tutabilecek, derste işlenen konuya motivasyonlarını optimum düzeyde sağlayacak bununla birlikte onları sıkmadan öğretebilecek eğitsel materyaller üretmek ve kullanmak öğretmenlik hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Çoğu öğretmenin farklı kaynaklardan edindiği çeşitli türden materyalleri kendi ihtiyaçlarına göre düzenleme çabası göz ardı edilmemesi gereken bir husus gibi görünmektedir. Bazen edinilen materyalleri kişiselleştirme çabasının istenilen sonucu vermemesi herkesin kendi materyalini üretmeye teşvik etmektedir. Hele ki bir de benim gibi zor beğenen bir kişiliğe sahipseniz bu durum bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır.

Çoğu zaman bu yönde harcadığımız cabanın sonucunda ortaya çıkan ürün bizi tatmin etmediği de olur. Eğitsel materyal hazırlarken aşağıdaki ilkeleri gözeterek bir çalışma süreci içerisine girmeniz hem sizin için hem de materyali kullanacağınız öğrenciler üzerinde pozitif sonuçlar verecektir.

Doğru Font ve Grafik Kullanımı

Eğitsel bir materyalde daha çekici olur düşüncesiyle kullanılan, aşırı kalın, el yazısı stili, veya okumayı ve algılamayı zorlaştırıcı fontların kullanımı günümüzün en büyük yanılgılarından biridir. Her şeyden önce öğrencilerin dikkatini dağıtmayan, kolay okunabilen bir font tercih etmek gerekmektedir. Yine materyalde kullanılan grafikler, konuya uygun, çözünürlü ideal düzeyde ve konuyu yansıtan bir görsel olmalıdır. Konuyla alakası olmayan veya ilgi çekici olur düşüncesi ile kullanılan komik figürler, hareketli resimler öğrencilere kısa bir anlığına da olsa tebessüm ettirebilir ancak konudan uzaklaştırır. 

Estetik ve Sadelik

Hazırlanan bir eğitsel materyalin en önemli noktalarından birisi de kuşkusuz sadeliktir. Aşırı derecede yazıya boğulan bir materyal karşısında öğrencilerin dikkati istenilen sürede tutulamaz. Öğrencilerin seviyesi de dikkate alınarak ideal düzeyde bir yoğunluk materyalin kullanışlılığına ve kalitesine katkı sağlayacaktır. Öğrencilerin ilgisini konuya çekecek tarzda bir estetik tasarım tercihi amaca hizmet eden bir materyal olmasına katkı sağlayacaktır. Bunun için şekiller, arkaplanlar, çerçeveler kullanılabilir.

Renklerin Doğru Kullanımı

Hazırlanacak bir eğitsel materyali belkide en cazip kılan unsur kullanılan renklerdir. Günümüzde global firmalar renklerin insan psikoloji üzerindeki etkisini bildiklerinden her türlü reklam ve ürünleri üzerinde renkleri başarılı bir şekilde kullanmaya özen gösterirler. Bir materyal üzerinde doğru renklerin, yerli yerinde kullanılması materyali kullanışlı kılacaktır. Göz yoran, dikkat dağıtan renklerden ziyade yerine göre soft renklerin kullanılması önemlidir.

GAE-İç Sayfalar

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası LGS Hazırlık

Yeni eklenen materyallerden zamanında haberdar olmak için Telegram Kanalımıza katılabilirsiniz. Kanala Katıl

Dinkulturu.org Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen ve öğrencilere herhangi bir menfaat amacı taşımadan materyal sunmayı amaçlayan bir platformdur. Sitemizde yer alan bütün dosyalar öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için özel olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Hiçbir dökümanın doğrudan veya dolaylı olarak ticari bir maksatla (herhangi bir web platform üzerine yükleyip sağına soluna reklam doldurmak da dahil) kullanılması yasaktır. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için tıklayınız.