BLOG

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Beceri Temelli Soru Bankası

Sınav Kağıdı için yatay optik formlarYaklaşık bir ay kadar öncesinde bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni arkadaşımın öğrencilerine yapacağı yazılı sınav öncesinde sınav kağıdı hazırlama mücadelesinin son kısmına şahit olmuştum. Sınavda kullanacağı test sorularını belirleyip Microsoft Word programında kendine göre soru sıralamasını yaptıktan sonra olağanüstü bir mücadelenin sonunda 20 test sorusunu iki sayfadan biraz azına sığdırmış, ikinci sayfanın kalan boş kısmına da öğrencilerin cevaplarını işaretlemesi için cevaplar bölümünü yapmaya çalışıyordu. 

 Üzerinde çalıştığı word dosyasının son kısmına beş sütün ve yirmi satırdan oluşan bir tablo ekleyerek, birinci sütuna soru numaralarını yazmış sonra da sırası ile sütunlara A B C D harfleri ile doldurmuş, kendince sınavı kolay okumayı sağlayacağını düşündüğü basit bir optik form yapmanın mücadelesini veriyordu. Tablonun solundan çekiyor, sağı kayıyor; üstten hizalamaya çalışıyor diğer taraf beklenmedik bir tarafa doğru uzanıyordu. Bu azimli mücadelesini biraz seyrettikten sonra “Yahu uğraştığın şeye bak” deyince uzun süren bu mücadelenin getirdiği gerginliğin oluşturduğu sert bir bakışla “Maden önemsiz bir şey uğraştırma o zaman, bir hayırın dokunsun” diyiverdi. Baktım ki iş ciddi; aldım elime mause’u işi istediği şekilde çözüme kavuşturup tatlıya bağladık. 

Birkaç gün önce bir vesile ile bu olay aklıma gelince, baktım zaman da müsait “epeyce hayır dua getirecek bir iş bu” diye düşündüm. Bir öğretmenin öğrencilerine yapacağı sınav için kullanacağı sınav kağıdında yer verdiği ve sınavı kolay okuma düşüncesi ile standart hale gelen hatta “Cevaplarınızı mutlaka cevaplar bölümüne işaretleyin.” şeklinde üstüne basa basa uyarılar yapılmasına sebep olan bu bölümü öğretmenler için bir külfet olmaktan çıkaracak bir çalışma yapayım dedim. Bilgisayar başına oturunca da “şunu internetten bir araştırayım eğer varsa boşuna zaman harcamayayım” diye düşündüm. Yazılı kağıdı için cevaplar bölümü, sınav kağıdı için cevaplar bölümü, yazılı için optik form, yazılı kağıdı için 20’li optik form, test sınavı cevap formu, yazılı kağıdı için kodlama bölümü, 25 soruluk optik form, yazılı kağıdı için yatay optik form, sınav kağıdı için yatay kodlama bölümü, sınav cevap formu, yazılı cevap formu, cevap işaretleme bölümü gibi farklı birçok terimle  arama yapsam da her durumda iş görür sağlıklı bir sonuç elde edemeyince “bismillah” iş başa düştü. 

Her türlü opsiyona uygun olacağını düşündüğüm altısı yatay, altısı dikey olmak üzere on iki adet yazılı kağıdı cevaplar bölümü oluşturdum. Hem ilkokul ve ortaokul düzeyindeki sınavlar için dört seçenekli hem de ortaokul DKAB derslerine yönelik hazırlayıp paylaştığımız materyallerin altına “Hocam lise için materyal yok mu?” diye soran Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni meslektaşlarıma doğrudan olmasa da dolaylı yönden bir materyal katkısı olması düşüncesi ile lise düzeyi için beş seçenekli formatlarını da oluşturdum. Bu ihtiyaç her ne kadar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavlarından ortaya çıkmış olsa da neticede sınav sadece bu derslerde yapılmıyor. Duruma göre tamamı test veya karma türdeki bütün branş öğretmenlerinin hazırladıkları sınav kağıtlarında rahatlıkla kullanabileceği bir çalışma olarak da nitelendirebiliriz. Büyük ihtimalle hazırlanan çoğu sınav kağıdına birisi uyum sağlar düşüncesindeyim. Ancak yine de gözden kaçan, olmasını istediğiniz başka bir format veya tarz  varsa bildirilmesi halinde en kısa sürede yapıp buraya eklemeye çalışırız. Hatta biraz teknolojik kaçacak ama optik okuyucu uyumlu olacak şekilde, gerektiğinde optik okuyucuların da hatasız okuyabileceği bir format bile tasarlanabilir. Hedef kitlenin bu konudaki ihtiyacını tam olarak kestiremediğimden şimdilik o alanı es geçtik.

Aşağıya bir fikir vermesi düşüncesi ile her bir formun görselini ve yanına açıklamasını ekledim. İster her birini tek tek indirebilir, isterseniz de sayfanın en altından yüksek çözünürlüklü orjinal dosyalarını indirip topluca indirip arşivinize atabilirsiniz. Zira yazıcıdan çıktı alındığında yüksek çözünürlüklü görseller daha net sonuç verir.

10 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 4 Seçenekli

10 Soruluk Cevaplar Bölümü 4 Seçenekli (İki sütunlu dikey olan bu tasarım ortaokul ve ilkokul düzeyi sınavları içindir.)


10 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 5 Seçenekli

10 Soruluk Cevaplar Bölümü 5 Seçenekli (İki sütunlu dikey olan bu tasarım lise düzeyi sınavları içindir.)20 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 4 Seçenekli

20 Soruluk Cevaplar Bölümü 4 Seçenekli (İki sütunlu dikey olan bu tasarım ortaokul ve ilkokul düzeyi sınavları içindir.)


  20 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 5 Seçenekli

20 Soruluk Cevaplar Bölümü 5 Seçenekli (İki sütunlu dikey olan bu tasarım lise düzeyi sınavları içindir.)


  25 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 4 Seçenekli

25 Soruluk Cevaplar Bölümü 4 Seçenekli (İki sütunlu dikey olan bu tasarım ortaokul ve ilkokul düzeyi sınavları içindir.)


  25 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 5 Seçenekli

25 Soruluk Cevaplar Bölümü 5 Seçenekli (İki sütunlu dikey olan bu tasarım lise düzeyi sınavları içindir.)


  10 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 4 Seçenekli

10 Soruluk Cevaplar Bölümü 4 Seçenekli (beş sütunlu yatay olan bu tasarım ortaokul ve ilkokul düzeyi sınavları içindir.)


  10 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 5 Seçenekli

10 Soruluk Cevaplar Bölümü 5 Seçenekli (beş sütunlu yatay olan bu tasarım lise düzeyi sınavları içindir.)


  20 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 4 Seçenekli

20 Soruluk Cevaplar Bölümü 4 Seçenekli (dört sütunlu yatay olan bu tasarım ortaokul ve ilkokul düzeyi sınavları içindir.)


  20 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 5 Seçenekli

20 Soruluk Cevaplar Bölümü 5 Seçenekli (dört sütunlu yatay olan bu tasarım lise düzeyi sınavları içindir.)25 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 4 Seçenekli

25 Soruluk Cevaplar Bölümü 4 Seçenekli (beş sütunlu yatay olan bu tasarım ortaokul ve ilkokul düzeyi sınavları içindir.)


25 Soruluk optik form cevaplar Bölümü 5 Seçenekli

25 Soruluk Cevaplar Bölümü 5 Seçenekli (dört sütunlu yatay olan bu tasarım lise düzeyi sınavları içindir.)


Dosyalar:
Name Oluşturulma Boyut İndirilme
zip.png Yazılı Sınav Kağıdı İçin Dikey ve Yatay Optik Formlar
Tarih 2019-12-05 Dosya Boyutu 595.66 KB İndir 3.418 İndir

   

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin içerik ve uygulamaya boyutuna yönelik, diğer branşdaşlarınıza faydalı olabileceğini düşündüğünüz deneyimleriniz paylaşmak isterseniz buradan veya iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası LGS Hazırlık

Yeni eklenen materyallerden zamanında haberdar olmak için Telegram Kanalımıza katılabilirsiniz. Kanala Katıl

Dinkulturu.org Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen ve öğrencilere herhangi bir menfaat amacı taşımadan materyal sunmayı amaçlayan bir platformdur. Sitemizde yer alan bütün dosyalar öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için özel olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Hiçbir dökümanın doğrudan veya dolaylı olarak ticari bir maksatla (herhangi bir web platform üzerine yükleyip sağına soluna reklam doldurmak da dahil) kullanılması yasaktır. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için tıklayınız.