BLOG

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Beceri Temelli Soru Bankası

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinde Kahoot Kullanımı

  • Çıkarın telefonları sınav yapacağım!
  • …...!!!!!!!!! 

Bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak sınıfa girerken kendime sürekli hatırlattığım bir düstur da Peygamberimizin; “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz”  buyruğudur. Derse girerken bu hadisi hatırladığımda gözümde, mutlu gözlerle gülen çocuklar belirir ve bu çocuklarla bir ders hayali kurarım. Pratikte de bu hayali hayata geçirmeye çalışırım ama malumunuz sınıfı hem neşeli hem de ders işlenebilir disiplinde tutabilmek bazen çok yorucu olabiliyor. Neşeli ve aynı zamanda faydalı bir ders için, hem eğlendirecek hem öğretecek etkinlikleri önceden planlamak ve ard arda uygulamak gerekiyor. Bu uygulama biçimi de yoğun bir sabır, çalışma ve enerji istiyor.

Bu düşüncelerle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersimiz için birkaç yıl önce eğlenceli ve eğitici etkinlikler ararken WEB 2.0 uygulamalarıyla tanıştım. Ara tatilde öğretmenlere yönelik verdiğim WEB 2.0 araçları eğitimi sonrasında bir meslektaşımız “Hocam Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerini monotonluktan kurtaran böylesine güzel uygulamalardan bizleri hep haberdar edin.” mealinde temennisinden sonra derslerimiz verimine katkı sağlayacak uygulamaları fırsat buldukça yazıya dökmeye karar verdim.  Bugün bunlardan birisi olan Kahoot‘tan bahsetmek istiyorum.

Kahoot, sınıfta bir ekrandan yansıtılan soruların; öğrenciler tarafından bilgisayar, tablet ya da telefonlarla cevaplanması şeklinde kullanılan web tabanlı bir eğitim öğretim aracı olarak nitelendirilebilir. Ayrıca ev ödevi şeklinde sınav ve yarışmaların da yapılabiliyor olması güzel bir avantaj. Kullanımı oldukça kolay ve anlaşılır. Tasarımı sayesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde öğretimi yapılan konuların öğrenciler tarafından öğrenilme düzeyini merak eden öğretmenler için heyecanlı, eğlenceli, stressiz bir ölçme aracı.

Bağımlılık yapan müzikleri, sürekli değişen arka fonu, öğrencilere takma isimlerle yarışma fırsatı vermesi “eğlenerek öğrenme” metoduna güzel bir örnek teşkil etmektedir. Sorulara kısa sürede cevap verme hızına göre öğrencinin puanın artması sayesinde de öğrenciler çok sayıda soruyu kısa sürede çözebiliyor.

Uzun yıllardır bir din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak girdiğim sınıflarda kullandığım Kahoot, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi gibi bir derste, özellikle kazanımların yoğun olmadığı ünitelerde oldukça kullanışlı bir uygulama. Kaliteli, özgün, ölçme değerlendirme standartlarına uygun sorulardan hazırladığım din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının yer aldığı testler hem öğrenciye keyif veriyor, hem de eğlenirken öğretiyor. Özellikle LGS sınavına hazırlık sürecinde kaliteli din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının yer aldığı kitapların yok denecek kadar az olması, piyasada var olan ve aynı veya benzer sorulardan oluşan din kültürü hazırlık kitaplarından öğrencilere test çözdürmek yerine, güzel sorulardan oluşan kendim hazırladığım veya soru yazım kalitesine güvendiğim arkadaşlarımın sorularından oluşturduğum online testler öğrenci üzerinde daha pozitif bir etki bıraktığını gözlemliyorum. Tabi ki bununla da yetinmek zorunda değilsiniz. Tüm Türkiye’de, hatta dünyada uygulamayı kullanan zümrelerimizin hazırladığı binlerce teste ulaşılabiliyoruz. Her sınıf düzeyindeki bu testleri inceleyip favorilerimize ekleyebiliyor, ister sınıfta eğlenceli bir yarışma düzenliyor, isterseniz öğrencilere ev ödevi olarak verebiliyoruz.

Kahoot’u hem internet sitesinden doğrudan, hem de akıllı telefona uygulama olarak indirerek kullanmak mümkün. Son yıllarda dünya çapında kullanıcı sayısı oldukça arttığı için bazı özellikleri ücretli hale getirilmiş olsa da ücretsiz bölümleri hala işimizi görecek vaziyette. Tüm özelliklerini kullanmak isterseniz ise pro ve premium üyeliklerin fiyatlarını işlevini göre gayet makul görünüyor.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleriniz için Kahoot’u incelediğinizde, öğrencilerin okula telefon ya da tablet getirmelerinin mümkün olmaması, okulunuzun bilgisayar laboratuvarının olmaması gibi gerekçelerle kullanamayacağınızı düşünürseniz, Plickers ve Quizizz uygulamalarını da incelemenizi öneririm. Özellikle Kahoot’la benzer işlevleri olan Plickers uygulaması, yarışmacılara telefon ve tablet gibi elektronik cihaz gerektirmediğinden sizin için daha kullanışlı olabilir.

Bilal SÖNMEZ

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin içerik ve uygulamaya boyutuna yönelik, diğer branşdaşlarınıza faydalı olabileceğini düşündüğünüz deneyimleriniz paylaşmak isterseniz buradan veya iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası LGS Hazırlık

Yeni eklenen materyallerden zamanında haberdar olmak için Telegram Kanalımıza katılabilirsiniz. Kanala Katıl

Dinkulturu.org Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen ve öğrencilere herhangi bir menfaat amacı taşımadan materyal sunmayı amaçlayan bir platformdur. Sitemizde yer alan bütün dosyalar öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için özel olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Hiçbir dökümanın doğrudan veya dolaylı olarak ticari bir maksatla (herhangi bir web platform üzerine yükleyip sağına soluna reklam doldurmak da dahil) kullanılması yasaktır. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için tıklayınız.