BLOG

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Beceri Temelli Soru Bankası

lgs istatistik 2018 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru ve Cevapları2018 Haziran ayında yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına ilişkin istatistiksel bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından rapor halinde geçtiğimiz günlerde yayınlandı. LGS’yi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ve bu dersten sorulan sorular açısından incelediğimizde oldukça kolay sorular sorulduğu ve öğrencilerin bu sorulara doğru cevap vermede neredeyse hiç zorlanmadığı söylenebilir. Raporun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine yönelik bölümleri incelendiğinde özet olarak aşağıdaki analizlerin ortaya çıktığı görülmektedir.

 

  • Sınavın en kolay soruları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ait sorular olduğu söylenebilir. Zira sınava katılan öğrencilerin derslere göre net sayıları incelendiğinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin net ortalamasının 10 soru üzerinden 9,72 olduğu görülmektedir. Bu ortalama sınav sorularının çok kolay ve herkes tarafından cevaplanabilir bir yapıda olduğunu göstermektedir. Din Kültürü dersini, 9,26 net ortalaması ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (10 Soru) izlemektedir.

 

  • LGS sınavının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi bölümü cinsiyete göre incelendiğinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha başarılı olduğu görülmektedir. Sınava giren kız öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden net ortalaması 10 soru üzerinden 9,83 olurken, erkek öğrencilerin net ortalamasının 9,61 ortalama ile daha düşük bir düzeye sahip olduğu görülmektedir.

 

  • Öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden sahip oldukları net sayısına göre dağılımlarına bakıldığında % 96,47’sinin 9 veya 10 soruya doğru cevap verdiği, % 2’sinin, 8 soruya doğru cevap verdiği, kalan yaklaşık % 1,5’lik kesimin ise sınavda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorulan 10 soruya 7 veya daha altında doğru cevap verdiği görülmektedir.

 

  • Sorusu sayısı 10 olan Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi testinde yer alan soruların ortalama boş bırakılma oranı %0,25 ile en az boş bırakılan ders konumunda olup, Sınava giren öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları arasında en fazla boş bıraktıkları soru ise %0,48’lik oranla 9. Soru olduğu görülmektedir.

 

LGS 2018'in istatistiklerinden daha fazlasını merak edenler buradan LGS 2018 İstatistik ve Analiz Raporunu indirerek hem Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini hem de diğer dersleri kapsamlı bir şekilde inceleyebilir.

 

GAE-İç Sayfalar

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası LGS Hazırlık

Yeni eklenen materyallerden zamanında haberdar olmak için Telegram Kanalımıza katılabilirsiniz. Kanala Katıl

Dinkulturu.org Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen ve öğrencilere herhangi bir menfaat amacı taşımadan materyal sunmayı amaçlayan bir platformdur. Sitemizde yer alan bütün dosyalar öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için özel olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Hiçbir dökümanın doğrudan veya dolaylı olarak ticari bir maksatla (herhangi bir web platform üzerine yükleyip sağına soluna reklam doldurmak da dahil) kullanılması yasaktır. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için tıklayınız.