BLOG

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Beceri Temelli Soru Bankası

pendkabDin Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin mesleki bilgi, beceri, tutum ve değerler alanındaki gelişmlerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Programı (DÖGEP) kapsamında ilçemiz Pendik’te Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Mevlüt KESMAN kordinatörlüğünde Pendik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Materyal Geliştirme Atölyesi (PENDKAB) adıyla bir materyal geliştirme atölyesi kuruldu.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin eğitim öğretim sürecinde ihtiyaç duyabileceği nitelikli eğitsel materyal üretmek amacıyla kurulan atölyenin katılımcılarını Pendik’in çeşitli okullarında görev yapmakta olan kendini geliştirmeye ve materyal üretimine aktif olarak katılmaya istekli öğretmenler oluşturmaktadır.

Yaparak öğrenme modeli benimsenen bu atölye çalışmasında Mevlüt KESMAN tarafından katılımcılara yönelik her hafta; nitelikli sunu hazırlama, değerlendirme çalışması, bulmaca, kazanım odaklı video, afiş, poster, infografik, interaktif uygulama, materyal tasarımı, gibi belirlenen bir tema ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitim yapılmaktadır.

Eğitsel Materyal Geliştirme olgusunu seminer tarzında eğitimlerle öğretmenlere aktarmayı hedefleyen etkinliklerden ziyade, doğrudan öğretmenlerin etkili olarak kullanabilecekleri çeşitli türlerdeki basılı ve interaktif materyallari hazırlayıp, öğretmenlerin kullanımına sunma mativasyonu ile çalışan PENDKAB, bu yönüyle her katılımcının üretim sürecinde bilgi ve yeteneğine göre aktif olarak katıldığı, ilgi duyduğu alanlarda kendisini deneyimsel olarak geliştirdiği ve herşeyden önemlisi materyal geliştirme konusunda öğrendiklerini atölye sürecinde; bulmaca, test, sınav kağıdı, poster, afiş, slayt gibi öğrenme nesnelerine dönüştürebildiği için  oldukça verilmli olduğu gözlenmektedir.

2018 - 2019 Eğitim Öğretim yılı I. dönemi sonuna kadar süreyi kapsayan 10 haftalık 1.etab da ortaokul, ilkokul ve imam hatip ortaokulu düzeyi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarının bütün ünitelerini içeren kapsamlı bir materyal üretim planı oluşturularak yapılacak çalışmaların sistematik ve düzenli şekilde yürütülmesi sağlandı. Bu plan doğrultusunda çalışmalarını sürdüren ekip, her Çarşamba akşamı saat 18.00 - 21.00 saatleri arasında Kurtköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde bir araya gelerek bir önceki haftanın değerlendirmesini hem de bir hafta sonrasının planlamasını yapmaktadır.PENDKAB bünyesinde üretilen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine yönelik çeşitli türlerdeki kullanışlı materyaller www.dinkulturu.org üzerinden ülkemizin her köşesinde görev yapmakta olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin kullanımına sunulmaktadır.

Mevlüt KESMAN Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Materyal Geliştirme Atölyesi - PENDKAB

PENDKAB’ın Gönüllü Ekibi Aşağıdaki Öğretmenleden Oluşmaktadır.

 

Mevlüt KESMAN – Kurtköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

Bilal SÖNMEZ – Kurtköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

Betül ÇOBAN – Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesi

Cengiz DEMİR – Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu

Fatma EKİNCİ KIVRAK - Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesi

Gülbahar AYDIN – Kurtköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

Hüsna GÜNGÖR – 75. Yıl Mesut Yılmaz İlkokulu

İsmail YURT - Cahit Zarifoğlu Ortaokulu

Muhammed Ali KUMAŞ– Abdurrahman Gürses Anadolu İmam Hatip Lisesi

Mustafa SARI – Kurtköy Anadolu İmam Hatip Lisesi

GAE-İç Sayfalar

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası LGS Hazırlık

Yeni eklenen materyallerden zamanında haberdar olmak için Telegram Kanalımıza katılabilirsiniz. Kanala Katıl

Dinkulturu.org Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen ve öğrencilere herhangi bir menfaat amacı taşımadan materyal sunmayı amaçlayan bir platformdur. Sitemizde yer alan bütün dosyalar öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için özel olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Hiçbir dökümanın doğrudan veya dolaylı olarak ticari bir maksatla (herhangi bir web platform üzerine yükleyip sağına soluna reklam doldurmak da dahil) kullanılması yasaktır. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için tıklayınız.