BLOG

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Beceri Temelli Soru Bankası

Teog'da 5, 6 ve 7. Sınıf Konularından Soru Sorulur mu?Özellikle 8.sınıf öğrencilerin dersine giren öğretmenlerin sıklıkla karşılaştığı sorular vardır. Çoğu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni öğrenciler tarafından kendisine yöneltilen TEOG ile alakalı sorulara kendi deneyimlere dayanarak cevap vermektedir. Kendi öğrencilerim tarafından defalarca cevaplamaya maruz kaldıklarımdan birkaçı…

  • Hocam, TEOG’da 6 ve 7.sınıf konularından da soru çıkacak mı?
  • Hocam, TEOG’da önceki yıllarda işlediğimiz konulardan da soru sorulacak mı?
  • Hocam, 2. Dönemdeki TEOG’da 1. TEOG konularından kaç soru sorulur?
  • Hocam, TEOG’da ders kitaplarında olmayan bilgiler ve ya konulardan da soru sorulur mu?

Konuyu resmi kaynaklardan taramak sureti ile elde ettiğim bilgileri önceden yapılmış sınavlar ışığında birleştirerek soru işaretlerini giderici bir tarzda yazıya dökmeye çalıştım. Özellikle internet medyasında insanların, hakkında bilgi sahibi olmak için sıklıkla başvurduğu durumların bir reklam aracı gibi hunharca kullanıldığı günümüzde TEOG’da bundan nasibini fazlasıyla almış görünüyor. Kaba bir araştırma yaptığımda sayfalarında “kopyala-yapıştır” usulünde gerçekçi ve işe yarar bilgiden fazla reklamın yer aldığı ve web adresinin bir tarafında TEOG geçen yüzlerde site olduğunu gördüm. Doğru bilgiye ulaşmanın bir öğretmen için bile hayli zor olduğu internet âleminde varın öğrencilerin durumunu siz düşünün. Asıl konuya dönecek olursak TEOG ile ilgili şunları söyleyebiliriz:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8.sınıf düzeyindeki öğrencilere yönelik 1. Ve 2. Dönemde uygulan merkezi sınavlarda 7 ve 6.sınıflardan soru sorulur mu?

Merkezi sınavlar (TEOG) öncelikle ülke genelinde yapılan seçme ve yerleştirme sınavlardan ayrı bir yere koymak gerekiyor. Zira TEOG öğretmenlerin kendi derslerinde öğrencilerine uyguladığı sınavlar ile benzer nitelik taşımaktadır. Yani daha anlaşılır bir tabirle TEOG, bütün öğrencilerin aynı sorularla değerlendirildi bir yazılıdır. Normal bir yazılıdan farklılıklarını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Bütün sorular çoktan seçmeli, yani test türündedir. (Boşluk doldurma, klasik eşleştirme vb. soru türü yer almaz.)
  • Bütün sorular net cevaplıdır. ( Tartışmaya mahal bırakacak tarzda sorular sorulmaz, bu özellikte bir soru sorulmuşsa iptal edilir.)
  • Türkiye genelinde bütün öğrenciler aynı konu ve kazanım derinliğinden sorumlu tutulur.

Verilen özelliklere bakılarak TEOG’u bütün öğrencilerin aynı sorularla yazılıya girmesi şeklinde bir tanımlama yapılabilir. Bu yıla kadar yapılmış bütün sınavlar incelendiğinde 7 ve 6.sınıf konularından doğrudan bir soru sorulmamıştır.  Yani önceki yıllara ait konulardan TEOG’da soru sorulmaz. Ancak burada önemli bir noktayı özellikle vurgulamak gerekiyor. Doğrudan olmasa da dolaylı yönlerden önceki yıllarda işlenen bazı konuların kimi sorularda kendini gösterdiği söylenebilir.

Teog Soru - Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Derslerin öğretim programlarında konular sınıflara göre aşamalılık ilkesine doğru dizilir. Çoğu derste bir önceki yılda işlenen konular 

bir sonraki yılda işlenecek konulara bir anlamda basamak teşkil eder. Bu durum diğer dersler için olduğu gibi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi için de geçerlidir. Örneğin Zekât, Hac ve Kurban ibadetlerini konu alan II. Ünitede bu ibadetlerin hükümlerinden (Farz, Vacip vs.) söz edilirken, bu hükümlerin açıklamalarına yer verilmez. Çünkü bu hükümlerin açıklaması aynı öğrencilere 5.sınıftayken “İbadet Konusunda Bilgilenelim” başlıklı II. ünitede öğretilmiştir. Daha iyi anlaşılması bakımından bu durum ile alakalı bir örneği açıklayalım.

Yanda verilen önceki yıllarda çıkan bir TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusunda, sorunun seçeneklerinde yer alan hangi ibadetin hüküm bakımından diğerlerinden farklı olduğu sorulmuştur. C seçeneğinde verilen oruç ibadeti müfredata baktığımızda 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin konusu değil. Bilindiği üzere bu konuyu öğrenciler 7.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin II. Ünitesinde (Ramazan Ayı ve Oruç İbadeti) ayrıntılı olarak öğrenmektedir. Sonuç olarak TEOG’da önceki sınıf düzeylerinden soru sorulmaz, ancak kimi soruları doğru cevaplayabilmek için önceki sınıf düzeylerinde işlenmiş konuların iyi öğrenilmiş olması gerekebilir.

2. TEOG’da 1.TEOG Konularından Soru Sorulur mu?

TEOG konusunda öğrencilerin en fazla sorduğu sorulardan biri de “II. TEOG’da I. TEOG konularından soru sorulur mu? Veya II. TEOG’da I. TEOG konularından kaç soru sorulur?” şeklindedir.

Bu tarzda kendisine yöneltilen sorulara her Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni önceki yıllardaki sınav deneyimlerine dayanarak evet dediği malumdur. Nisan’da yapılan TEOG sınavları incelendiğinde mutlaka I.TEOG öncesinde işlenmiş, yani I.TEOG’un sorumluluk alanında bulunan konulardan sorular sorulmuştur. II.dönem yapılan TEOG’da öğrenciler genellikle sene başından sınav tarihine kadar işlenen bütün konulardan sorumlu tutulmaktadır. Bu durum her öğrenci için nisanda yapılan sınav öncesinde I.TEOG’un sorumluluk alanındaki konuları mutlaka dikkatli bir şekilde tekrar etmelerini gerekli kılmaktadır. “II. TEOG’da I. TEOG konularından kaç soru sorulur?” sorusuna soru adedi olarak net bir rakam vermek ise yanlış olur. II. TEOG’da I. TEOG’un sorumluluk alanından gelecek soru sayısı yıldan yıla değişmekle birlikte oransal olarak ortalama %20 civarındadır.

Teog’da ders kitaplarında olmayan bilgiler ve ya konulardan da soru sorulur mu?

TEOG konusunda öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerini cevaplamaya maruz bıraktığı klasik sorulardan biri de “TEOG’da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında olmayan bilgiler ve ya konulardan da soru sorulur mu?” şeklindedir.

Öncelikle şu durum çok iyi bilinmelidir. Öğrenciler için sınava gireceği derslerin ders kitapları en önemli kaynaklarıdır. Kitapta yer almayan herhangi bir konu soru olarak sorulamaz. Ayrıca öğrencilerin dersleri işledikleri kitaplardan öğrenilen bilgiler kullanılarak cevaplanamayacak zorluğa sahip herhangi bir soru da sorulmaz.

Burada önemli bir nokta vardır. Türkiye genelinde her dersin öğretimi için öğrencilere iki farklı ders kitabı dağıtılmaktadır. Genelde her ders için, birincisi Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi yayınladığı kitap, diğeri özel bir yayınevine ait olmak üzere 2 ders kitabı vardır. Bu kitaplar Türkiye’nin farklı bölgelerine gönderilmektedir. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayını olan 8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı İstanbul’daki öğrencilere dağıtılırken, aynı eğitim öğretim yılında Gaziantep’teki öğrencilere özel yayınevinin 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders kitabı dağıtılabilir.  Kitapların konu başlıkları ve içeriği %95 oranında aynı olmakla birlikte kavram ve bilgi açısından bu kitapların arasında küçük farklılıklar olabilir. Kitaplar arasındaki öğrenci ve öğretmenleri ikilem arasında bırakacak bu farklılıklar bu güne kadar soru olarak sorulmamıştır. Ancak ders öğretmeninin her iki kitabı da inceleyerek bu farklılıkları belirleyip öğrencilere aktarması faydalı bir adım olabilir. Ayrıca kitapların yazar kadrosu farklı olduğundan her iki kitabında gözden geçirilmesi konuların daha iyi kavranması noktasında hem öğrencilere hem de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenine farklı bakış açıları kazandıracağı da gözden kaçırılmamalıdır.

Mevlüt KESMAN
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni 

GAE-İç Sayfalar

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası LGS Hazırlık

Yeni eklenen materyallerden zamanında haberdar olmak için Telegram Kanalımıza katılabilirsiniz. Kanala Katıl

Dinkulturu.org Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen ve öğrencilere herhangi bir menfaat amacı taşımadan materyal sunmayı amaçlayan bir platformdur. Sitemizde yer alan bütün dosyalar öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için özel olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Hiçbir dökümanın doğrudan veya dolaylı olarak ticari bir maksatla (herhangi bir web platform üzerine yükleyip sağına soluna reklam doldurmak da dahil) kullanılması yasaktır. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için tıklayınız.