BLOG

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Beceri Temelli Soru Bankası

indir cohhhpyEğitim sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelen test başta öğrenciler olmak üzere velileri ve öğretmenleri oldukça yakından ilgilendiren bir konudur. İyi bir başarı elde etmek için yeterli miktarda soru çözmek sınavlara hazırlıkta öğrenci başarısına artı değer kattığı meselenin bütün paydaşları tarafından idrak edilmiş bir gerçekliktir. Sınavlara hazırlıkta iyi bir başarı elde etmenin yolu nitelikli ve özgün sorulardan oluşan test kitaplarından geçmektedir. “Hangi yayın öğrenciye daha fazla katkı sağlar?”, “Hangi test kitabı diğerlerine göre daha iyidir?” “Hangi test kitabı alınmalı?”, “Hangi yayınevinin test kitapları daha kaliteli?” “Soru kalitesi iyi olan yayınevi hangisi?” vs. türünden sorulara belki de en fazla muhatap olan kesim öğretmenlerdir. Çoğu zaman öğrencilerimiz ve iletişimde olduğumuz veliler bu konuda bizlerden kendilerini aydınlatacak tavsiyeler beklerler.

Bu işin birincil amacının öğretime pozitif katkı sağlamaktan ziyade daha fazla para kazanmaya doğru çoktan gittiği günümüzde mutlaka seçici davranmak gerekiyor. Yayınevinin ismi, popülaritesi veya ihtiyacımız olan kitabın oldukça ilgi çekici bir kapağının olması, sayfa ve sorularının göze hoş gelen estetik tasarımla sunulması maalesef bir sınava hazırlık kitabının çok kaliteli olduğu anlamını taşımıyor. Bu yüzden alınması düşünülen kitap veya yaprak testin içeriği mutlaka dikkatlice incelenmelidir. Bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak kendi alanımla ilgili piyasaya çıkan her yayını yakından takip etmeye çalışıyorum. Elime geçen kaynağı ciddi bir incelemeden sonra öğrencilerime bilgi veriyorum. Yayınlanmış yardımcı kaynaklardan derlediğim saçma sapan sorulardan oluşan muazzam bir arşivim var. Bazen öyle öyle sorularla karşılaşıyorum ki, öğrencilerime göstererek, “Bu soruları siz hazırlasanız daha nitelikli olurdu.” Diyorum. Özellikle bu yazıyı okuyanlara fikir vermesi açısından iki tane örneği aşağıdaki resimlerden inceleyebilirsiniz. Birinci resimdeki soru 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi “Kur’an-ı Kerim’in Temel Eğitici Nitelikleri” başlıklı üniteye yönelik bir testten. İkinci resimdeki soru ise 8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi “Kader ve Kaza” başlıklı ünitenin “İnsanın Çabası: Emek ve Rızık” konusuna yönelik hazırlanmış bir soru.

Genelde hiçbir yayınevi onca para, zaman ve emek harcayarak hazırlattığı bir sınava hazırlık kitabını kolay kolay çöpe atmaz. Ancak, daha güzel bir kapak yaparak, soruların sıralamasını değiştirerek, bazen de % 20 oranında bir güncelleme yaparak tekrar piyasaya sürer. Bu noktada daha önceden hakkında bilgi sahibi olduğumuz bir kitabın yenilenmiş de olsa % 100 değiştiği düşünmek büyük bir yanılgı olur.

Test kitabı konusunda en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yayının güncelliği yani piyasaya çıktığı tarihtir. Merkezi sınavlarda çıkan soruların tarzlarına göre her yayıncı kaynaklarını güncelleme yoluna gider. Bazen de sınavda çıkacak soruların konularının artması veya eksilmesi yani ilgili dersin öğretim programının değişmesi kitabı güncellemeye zorlar. Bütün bu sebeplerden dolayı tercih edeceğimiz yayının güncel olması bir avantajdır. Bazen bir önceki yıldan satılamayan güncelliğini yitirmiş yayınlar birkaç lira daha ucuza indirim adı altında pazarlanabilmektedir. Konularda bir değişim yoksa ve yayının soru kalitesine güveniyorsak bu durumda güncel olmayan yayınlar da tercih edilebilir veya ekonomik durumundan dolayı alınacak güncel kaynakların yanında ikincil alternatif olarak değerlendirilebilir.

Bu konuda dikkate değer yanılgılardan biri de alınması düşünülen sınavlara hazırlık kitapları ile ilgili kitapçılardaki reyon görevlilerden tavsiye alarak, bu yolla edindiği bilgileri mutlak doğru sanmaktır. Hiç kimse benim yoğurdum kara demez. Her kitapçı kendi bayisi olduğu reyonlarında bulunan kitaplara mehtiyeler düzecektir. Bu konuda kulağımıza fısıldanan birbirinden süslü cümlelerin kaynağın kalitesini gösteren bir parametre olmadığı bilinmelidir.

Genellikle öğrencilerin yardımcı kaynak tercihindeki popüler eğilimlerinden biri de bir test kitabının fiyat-soru sayısını karşılaştırarak fiyatına göre çok fazla soru içeren kitapların daha avantajlı olduğu yanılgısıdır. Soru sayısı daha fazla olan kitaplar daha iyidir gibi yanlış bir kanıya kapılmak büyük bir hatadır. Birbirine içerik veya tarz olarak neredeyse % 80 % 90 oranında benzeyen onlarca sorudan oluşan yayınlar öğrenciye iyi katkı sağlayacak bir araç değil, genellikle zaman kaybıdır.

Öğretmenlerin bu konuda özellikle kendi alanı ile ilgili sıkı bir gözlemci olması gerekir. Branşları ile alakalı gördükleri kaynakları mutlaka eleştirel bir bakış açısı ile gözden geçirerek kaynak kitaplar konusundaki bilgi portföyünü zenginleştirmelidir. Bir önceki yılda edinmiş olduğu yayın tecrübesi sonraki yıllarda bu konuda büyük kolaylık sağlayacaktır. Öğrenci ve veliler ise kendi başlarına hareket etmek yerine hangi derse ait yardımcı kitap alınacaksa o dersin öğretmeninin bu konudaki tavsiyelerini dikkate almak, doğru bir seçime mutlaka katkı sağlayacaktır.

Doğru seçim için en önemli ilkelerden biri de internetteki büyük alışveriş sitelerindeki yorumları incelemektir. Bu tarz sitelerde genellikle yorumları ürünleri alan insanlar yorum yapabildiği için ilgili kitabın eksi ve artı bütün yönlerini ortaya koyarlar. Bu durum kitabın kalitesi hakkında sağlıklı bir fikir verebilir.

GAE-İç Sayfalar

Beceri Temelli LGS Din Kültürü Soru Bankası

8.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soru Bankası LGS Hazırlık

Yeni eklenen materyallerden zamanında haberdar olmak için Telegram Kanalımıza katılabilirsiniz. Kanala Katıl

Dinkulturu.org Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen ve öğrencilere herhangi bir menfaat amacı taşımadan materyal sunmayı amaçlayan bir platformdur. Sitemizde yer alan bütün dosyalar öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için özel olarak hazırlanıp sunulmaktadır. Hiçbir dökümanın doğrudan veya dolaylı olarak ticari bir maksatla (herhangi bir web platform üzerine yükleyip sağına soluna reklam doldurmak da dahil) kullanılması yasaktır. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için tıklayınız.